كباب تابه اىبراى ٤ نفر

مواد لازم كباب
۵۰۰ گرم گوشت چرخ كرده مخلوط گوساله و گوسفند
۲ عدد پياز متوسط رنده شده
۱ قاشق مرباخوری فلفل سیاه
١ قاشق مرباخوری پودر سير
به اندازه لازم نمک دریا

مواد لازم كنار كباب
۵۰۰ گرم گوجه گيلاسى
به اندازه لازم گرد غوره یا سماق

گوشت، پياز، نمک، فلفل و پودر سیر را باهم مخلوط ميكنيم و خوب با دست ورز ميدهیم، حتما با دست ورز بدهید چون با دستگاه غذا ساز بافت گوشت كاملا از بين ميرود و باعث ميشود که گوشت حالت لاستيكى پيدا كند.

نکته مهم: حتما از گوشتی که چربی بالای ۱۵ در صد دارد برای کباب تابه استفاده کنید. و حتما از گوشت ترکیبی گوساله و گوسفند استفاده کنید چون کباب خیلی خوشمزه تری را تجربه میکنید.

ورز دادن گوشت یکی از نکات خیلی مهم کباب تابه است، وقتی چربی به دیواره و کف تابه در هنگام ورز دادن چسبید، در این زمان ورز دادن به اندازه لازم رسیده است. 

نکته مهم: قطر گوشت نباید بیشتر یا کمتر از یک سانت شود، گوشت بعد از پختن جمع میشود و قطر آن بیشتر میشود، اگر بیشتر از یک سانت باشد کبابی سفت و بد طعم خواهید داشت. و اگر کمتر از یک سانت باشد زمان پخت خیلی کوتاه میشود و کباب سریع میسوزد. در انتخاب تابه به مقدار میزان گوشت مورد نظر خیلی باید دقت کرد.

كمى روغن زيتون دور تا دوره گوشت ميريزيم و روى حرارت متوسط گذاشته و در تابه را بسته تا با بخار خودش بپزد.

نکته: نوع روغن در طعم کباب تابه خیلی تاثیر دارد حتما یا روغن زیتون و یا روغن هسته انگور و یا مارگارین مایع استفاده کنید.

هر ۵ دقیقه یکبار تابه را میچرخانیم تا حرارت یکدست به همه جای گوشت برسد.
وقتى كه کباب کاملا آب انداخت و در وسط تابه جمع شد، به شکل کباب تقسیم میکنیم. وقتی که یک سمت کباب ها سرخ شد برگرداننده تا سمت دیگر آن سرخ شود. ضایعات گوشت از دور تابه با قاشق جمع میکنیم.

نکته مهم: حرارت یکدست و متوسط یکی دیگر از نکات درست کردن کباب تابه ای است هیچ وقت با حرارت خیلی کم و یا خیلی بالا درست نکنید زیادی از حد ماندن کباب روی حرارت باعث سفتی کباب و حرارت زیادی باعث سیاه شدن سریع سطح کباب میشود. باید قرمز رنگ شود. 
كمى مانده به آخر طبخ گوجه ها را دور كبابها ریخته و روی کباب ها و گوجه ها را سماق یا گرد غوره پاشیده و در تابه را بسته اجازه میدهیم تا با حرارت کم گوجه ها پخته و سرخ شوند.

نکته: گوجه گیلاسی طعم خیلی بهتری به کبابها میدهد.
اين كباب هم با پلو و هم با نان به صورت ساندويچ میتوان سرو کرد، بچه ها معمولا عاشق اين خوراک خوشمزه هستند.

در کنار این کباب از سالاد شیرازی و ترشی لیته بادنجان اگر سرو شود قطعا تجربه دل چسب تری خواهیم داشت. ( برای دیدن دستور ترشی لیته بادنجان روی کلمه کلیدی کلیک کنید.)

3860cookie-checkكباب تابه اى
نوشته‌ ويدا

ويدا