خمیر پیتزا سبوس دار


براى دو عدد پيتزا
مواد لازم
۲۵۰ گرم آرد سفيد گندم مخصوص پیتزا
۲۵۰ گرم آرد سبوس دار گندم
۳۵ گرم مايه خمير تازه يا يك قاشق غذاخورى پودر مايه خمير (۱۰ گرم)
۱ ۱/۲ پیمانه آب ولرم ۳۷ درجه
۱ قاشق غذاخورى روغن زیتون
۱ قاشق مرباخوری عسل
۱ قاشق مرباخورى نمك
طرز تهيه
مايه خمير را در آب ولرم (٣٧ درجه سانتيگراد) حل ميكنيم تا حجمش دو برابر بشود.
نمك، عسل، روغن و آرد سبوس دار را اضافه ميكنيم و با هم مخلوط میکنیم، سپس آرد سفید را کم کم اضافه میکنیم تا به اندازه ای که خمیر به دست نچسبد. (مقدار آرد بسته به كيفيت آرد تغيير ميكند ممكن است کمی بيشتر يا كمتر احتياج باشد.)
١٠ دقيقه خوب با دست يا دستگاه خميرزن ورز ميدهيم. روى خمير را با حوله تمیز مى پوشانيم و صبر مى كنيم تا حجمش دو برابر بشود تقريبا يك ساعت كافی است.
خمير را تقسيم به دو ميكنيم چانه کرده و كنار ميزاريم و دوباره روى خمير را مى پوشانيم و صبر ميكنيم برای بار دوم نيم ساعت استراحت كنند.
فر را با حرارت ۲۵۰ درجه سانتيگراد گرم میکنیم. من ترجيح ميدهم كه روى سنگ مخصوص پيتزا، پيتزاى خودم را درست كنم چون نان ترد و لذيذ تر ميشود، ولى توى سينى معمولى فر هم ميشود كاغذ روغنى پهن كرد و درست كرد. اگر از سنگ پیتزا استفاده میکنید باید آن را همزمان با روشن کردن فر در پنجره وسط قرار بدهید تا سنگ پیتزا هم همزمان با فر داغ شود.
خمير را با وردنه يا با دست نازک باز ميكنيم (خمیر نباید خیلی کلفت یا نازک باشد ) و روی کاغذ روغنی قرار میدهیم سس پیتزا را روی خمير خوب مى ماليم و بعد پنير و در آخر هم مواد روی آن را میریزیم. ( برای دیدن دستورالعمل سس پیتزا روی آن کلیک کنید)
حرارت فر را به ۲۲۰ درجه سانتیگراد تغییر میدهیم. پیتزا را با کاغذ روغنی روی سنگ پیتزا قرار میدهیم و بمدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه میپزیم.
23590cookie-checkخمیر پیتزا سبوس دار
نوشته‌ ويدا

ويدا

6 Comments

  1. ممنونم بخاطر تمام مهربونيهاتون، هنر تون رو با ما به اشتراك ميذاريد

  2. ممنونم بخاطر تمام مهربونيهاتون، بلند نظري شما قابل ستايشه

    ب
    خمير من با اين دستور عالي شد

    1. خیلی خوشحالم که دستورها را بدقت درست میکنید و نتیجه خوب میگیرید موفق باشید بانوی هنرمند ❤️??

دیدگاه خود را ارسال کنید

*