راه تشخیص پخت یک استیک عالی و آبدار


تشخیص یک استیک عالی و باب دندون هر کس، کار راحتی نیست یا بهتر بگم کار خیلی مشکلی است که فقط با تجربه بدست می آید و تنها یک سر آشپز ماهر میتواند یک استیک عالی درست کند.

یکی از راه هایی که در ابتدا یاد گیری در کالج آشپزی یادمیگیریم استفاده از دست خود است.

لطفا به تصاویر بالا به دقت نگاه کنید. در تصویر اول: دست را کاملا ریلکس کرده و باز میکنیم قسمت بالشتک انگشت شصت دست چپ را با انگشت اشاره دست راست آرام فشار دهید حسی که به شما میدهد و نرمی آن طوری است که اگر روی استیک کاملا خام در وسط آن فشار دهید همان نرمی و حس را به شما میدهد.

در تصویر دوم: انگشت شصت و انگشت اشاره دست چپ را به هم میچسبانید و روی بالشتک دست چپ را با انگشت اشاره دست راست روی آن آرام فشار دهید حس کمی سفتر دارد که اگر وسط استیکی که کمی روی حرارت بوده فشار دهید، این حس به شما میگوید که گوشت هنوز خام و نپخته است.

در تصویر سوم: انگشت شصت و انگشت میانی را بهم بچسبانید و روی بالشتک شصت فشار دهید، این حس یعنی گوشت نیمه خام و خونی و قرمز است که معمولا اروپایی ها این استیک را سفارش میدهند و یا دوست دارند که استیک شان کاملا آبدار و خونی باشد.

در تصویر چهارم: انگشت شصت و انگشت حلقه را بهم بچسبانید و روی بالشتک دست فشار دهید، این حس یعنی استیک عالی پخته و آبدار است و رنگ وسط استیک شما صورتی است که به آن پخت متوسط میگویند. این پخت استیک را خیلی ها میپسندند.

در تصویر پنجم: انگشت شصت و انگشت کوچک را بهم بچسبانید و روی بالشتک دست فشار دهید، این حس یعنی گوشت کاملا پخته و رنگش وسط استیک کاملا قهوه ای و مقدار زیادی آب خود را از دست داده و گوشت نسبتا سفتی خواهید داشت.

نکته های مهم:

استیک را حتما یک ساعت قبل از یخچال خارج کنید تا به درجه محیط برسد چون اگر سرد روی گریل داغ بندازید به گوشت شوک وارد میشود و باعث میشود تمام آب خود را از دست بدهد.

یکی دیگر از نکته های مهم پخت استیک روی حرارت بالا است، چون اگر به آب بیافتاد استیک کاملا خشک میشود. هنر استیک درست کردن در نگه داشتن آب آن است.

نکته دیگر وقتی استیک آماده شد اجازه بدهید ۵ تا ۸ دقیقه زیر فویل آلومینیومی استراحت کند تا آبی که در اثر حرارت در سطح گوشت جمع شده دوباره به مرکز آن برگردد. اگر بلافاصله چاقو را در استیک فرو کنید وقتی که از روی گریل برمیدارید باعث میشود تمام آب گوشت بیرون بریزد و استیک کاملا خشک شود.

نکته آخر نمک را حتما وقتی استیک را از روی حرارت برداشتید اضافه کنید. چون نمک را اگر اول کار اضافه کنید بازم استیک آب خودش را از دست میدهد.

امیدوارم که با این تکنیک ها بتوانید یک استیک آبدار و خوشمزه درست کنید و خوشتان بیاید.

48550cookie-checkراه تشخیص پخت یک استیک عالی و آبدار
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*