کلوچه لاهیجان


مواد لازم خمیر

برای ۲۴ عدد

۳۰۰ گرم پودر شکر الک شده 

۱۸۰ گرم روغن جامد اصیل

۱/۲ قاشق چایخوری وانیل

۲ عدد تخم مرغ

۱/۲ پیمانه آب

۲ قاشق غذاخوری عسل

۷۵۰ گرم آرد سفید الک شده 

۲ ۱/۲ قاشق مرباخوری بکینگ پودر

۱/۸ قاشق چایخوری نمک

مواد میانی

۱/۲ پیمانه آب

۲۰۰ گرم شکر

۸۰ گرم آرد

نوک قاشق چایخوری نمک

۸۰ گرم نشاسته گل

۲ قاشق غذاخوری روغن مایع

۳/۴ پیمانه آب

۲ قاشق مرباخوری هل یا دارچین 

۱۰۰ پودر نارگیل یا گردو

مواد رومال

۱ عدد زرده تخم مرغ 

۱ قاشق غذاخوری سیروپ نارگیل یا عسل

۱ قاشق مرباخوری پودر کاکائو الک شده 

طرز تهیه خمیر

پودر شکر الک کرده و روغن جامد اصیل را با هم مخلوط کرده و با دورکند هم زن میزنیم در حدی که مخلوط شوند. تخم مرغ ها را دانه دانه در حین زدن اضافه میکنیم. وانیل، ۱/۲ پیمانه آب سرد، عسل را هم اضافه میکنیم. 

نمک، بکینگ پودر را به مواد اضافه میکنیم. آرد را کم کم در حین هم زدن اضافه کرده و در حدی که خمیر  جمع شود ورز میدهیم.

خمیر را با دست روی میز کاری که کمی آرد پاشی شده جمع میکنیم. این خمیر خیلی نرم ولطیف است زیادی به خمیر آرد نزنید تا کیفیت آن پایین نیاد. 

خمیر آماده شده را در نایلون کاملا در بسته در یخچال حدود دو ساعت استراحت میدهیم. 

طرز تهیه مواد میانی

نشاسته را با ۱/۲ پیمانه آب سرد مخلوط میکنیم تا کاملا روان و یکدست شود. 

شکر را با ۳/۴ پیمانه آب و روغن مایع مخلوط کرده روی حرارت متوسط قرار میدهیم وقتی به نقطه جوش رسید در حین هم زدن با هم زن دستی نشاسته حل شده را اضافه میکنیم مرتب هم میزنیم تا گلوله نشود. حدود یک دقیقه یا کمتر طول میکشد تا خودش را بگیرد. از روی حرارت بر میداریم و در حین هم زدن آرد اضافه میکنیم و مرتب هم میزنیم تا یکدست شود، دوباره روی حرارت  قرار میدهیم تا کاملا خودش را جمع کند و بوی خامی آرد گرفته شود.

بعد از خنک شدن ( نارگیل و هل) یا ( گردو و دارچین) و یا (گردو و هل ) را اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم تا یکدست شود.

نکته مهم: اگر از گردو استفاده میکنید حتما چرخ کنید از ریختن در مخلوط کن خوداری کنید چون گردو در هنگام پخت روغن پس میدهد.

خمیر را بعد از خارج کردن از یخچال خمیر نصف میکنیم و نصف دیگر را در نایلون نگه میداریم تا خشک نشود.

خمیر را به چانه های ۶۰ گرمی تقسیم کرده، چانه ها را در با دست باز کرده و حدود یک قاشق از مواد میانی پر میکنیم با انگشت روی مواد میانی را آرد میزنیم تا چسبناکی آن گرفته شود. بعد خمیر را از اطراف جمع میکنیم. در کف دست با گرمای دو دست فرم کلوچه به قطر تقریبا یک نیم سانت باز میکنیم.

در سینی که از قبل کاغذ روغنی پهن کردیم میچینیم. 

برای رومال تخم مرغ را با سیروپ نارگیل کم کم مخلوط کرده، با برس روی کلوچه ها میمالیم بعد مهر مورد نظر راآغشته به پودر کاکائو میکنیم و روی کلوچه ها را با دقت مهر میزنیم. 

فر را با باد داغ ۱۷۰ درجه سانتیگراد یا ۱۹۰ درجه فر معمولی ( بالا و پایین همزمان روشن میکنیم) گرم کرده و حدود ۱۸ دقیقه کلوچه ها را میپزیم. زیر کلوچه ها باید کمی رنگ بگیرد.

کلوچه ها وقتی سرد شدند، توی نایلون در بسته در حرارت محیط دو روز باید قرار بگیرند تا بقول خودمون بیات بشوند. بعد دو روز آن تردی را از دست میدهند و مثل کلوچه های آماده بیرون خیلی نرم و لذیذ تر میشوند.

این کلوچه را میتوانید بسته بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید.

سالها بود که من بدنبال دستور این کلوچه بودم دستورهای مختلف و امتحان کردم متاسفانه دستورهای ایران خیلی هاشون درست نیستند و با کیفیت خوبی روبرو نمیشدم.

این دستور را از دوست خوبم هانی جون https://instagram.com/hanicakehouserasht?igshid=1sjd2xvu2xc27 که در قنادی استاده گرفتم توی این دستور از روغن صاف قنادی استفاده شده که توی دانمارک نمیفروشند بخاطر ضررهایی که برای بدن دارد.

با روغن صاف قنادی درست کردن شیرینی خیلی راحت تره، وقتی جایگزین جای آن میگذاری باید یک سری چیزها را تغییر بدی. با کره صاف شده درست کردم خیلی ترد و طعمش عالی شد، ولی کار کردن باهاش خیلی خیلی سخت و روی کلوچه ها ترک افتاد.

با روغن اصیل امتحان کردم و مجبور شدم یک چیزهایی را عوض کنم تا به این نتیجه برسم. اگر فرتون امکان باد داغ را داره حتما با باد داغ درست کنید چون کیفیت کلوچه ها بهتر میشود.

دوست عزیز تمام دستورهای این وبلاگ مجانی در اختیار شماست، لطفا اگر از دستور استفاده میکنید منبع را بنویسید واقعا هر دستور به کلی تجربه، زمان، امتحان کردن و هزینه از همه مهم تر صادقانه تجربه ها را در اختیار دیگران گذاشتن لازم دارد تا بدست شما برسد. سپاسگزارم🙏

56770cookie-checkکلوچه لاهیجان
نوشته‌ ويدا

ويدا

2 Comments

دیدگاه خود را ارسال کنید

*