خمير پيتزا


براى دو عدد پيتزا

مواد لازم
۵۰۰ گرم آرد سفيد مخصوص پیتزا
٣٥ گرم مايه خمير تازه يا يك قاشق غذاخورى پودر مايه خمير (۱۰ گرم)
۱ ۱/۲ پیمانه آب
۱ قاشق غذاخورى روغن زیتون
۱ قاشق مرباخورى نمك

طرز تهيه
مايه خمير را در آب ولرم (٣٧ درجه سانتيگراد) حل ميكنيم تا حجمش دو برابر بشود.
نمك، روغن و آرد را كم كم اضافه ميكنيم و به اندازه ايى كه بدست نچسبد (مقدار آرد بسته به كيفيت آرد تغيير ميكند ممكن است کمی بيشتر يا كمتر احتياج باشد.)
١٠ دقيقه خوب با دست يا دستگاه خميرزن ورز ميدهيم. روى خمير را با حوله تمیز مى پوشانيم و صبر مى كنيم تا حجمش دو برابر بشود تقريبا يك ساعت كافی است.
خمير را تقسيم به دو ميكنيم چانه کرده  و كنار ميزاريم و دوباره روى خمير را مى پوشانيم و صبر ميكنيم برای بار دوم نيم ساعت استراحت كند.
فر را با آخرین درجه فر گرم میکنیم بهترین حرارت برای درست کردن پیتزا ۳۰۰ درجه سانتیگراد میباشد ولی فرهای خانگی تا ۲۷۵ درجه سانتیگراد البته از نوع مدرن میشود گرم کرد در فرهای قدیمی ۲۵۰ درجه سانتیگراد امکان گرم کردن فر وجود دارد. من ترجيح ميدهم كه روى سنگ مخصوص پيتزا، پيتزاى خودم را درست كنم چون نان ترد و لذيذ تر ميشود، ولى توى سينى معمولى فر هم ميشود كاغذ روغنى پهن كرد و درست كرد. اگر از سنگ پیتزا استفاده میکنید باید سنگ پیتزا را در فر قرار بدهید و هنگامی که فر را روشن میکنید تا سنگ پیتزا هم همزمان با حرارت فر داغ شود.

خمير را با وردنه يا با دست نازک باز ميكنيم ( خمیر نباید زیاد کلفت یا نازک باشد ) و روی کاغذ روغنی قرار میدهیم سس پیتزا را روی خمير خوب مى ماليم و بعد پنير و در آخر هم مواد روی آن را میریزیم. ( برای دیدن دستورالعمل سس پیتزا روی آن کلیک کنید)
پیتزا را در پنجره وسط فر به مدت ۱۳ تا ۱۵ دقیقه میپزیم.

750cookie-checkخمير پيتزا
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*