نان باگت فرانسوی


    

۴ عدد

مواد لازم
۲۵ گرم مايه خمير تازه (نصف قاشق غذاخورى پودر مايه خمير)
١/٢ ليتر آب نيم گرم (٣٧ درجه)
٦٧٠ گرم آرد سفيد
١ ١/٢ قاشق مرباخورى نمك

طرز تهيه
نمك و آرد با هم مخلوط ميكنيم. آب و مايه خمير را با هم جدا مخلوط ميكنيم و اجازه ميدهيم پف كند حدود ۵ دقيقه كافى است. آرد را كم كم به مايه خمير و آب اضافه ميكنيم و ورز ميدهيم به اندازه اى كه خمير به دست نچسبد و سفت هم نشود. كيفيت آرد ها با هم خيلى فرق ميكند ممكن است يكم كمتر يا بيشتر به آرد احتياج بشود، خمير نبايد خيلى سفت شود.
حدود ده دقيقه بايد خمير را ورز بدهيم. هر چى بيشتر ورز بدهيم كيفيت خمير بهتر ميشود. يك ظرف خيلى بزرگ انتخاب كنيد براى استراحت خمير كه وقتى پف كرد از ظرف بيرون نريزد.
ظرف را خوب چرب ميكنيم و خمير را توى ظرف ميزاريم و روی آن را ميپوشونيم و در يخچال تقريبا ١٢ ساعت نگهدارى ميكنيم.
آرد روى ميز كار میپاشیم و خمير را چهار گوش به قطر يك سانت باز ميكنيم و خمير را نوارى به چهار قسمت تقسيم میکنیم و میپیچیم و در سينى فر كه از قبل كاغذ انداختيم ميگذاريم. ( شکل ظاهری نان نباید خیلی یکدست و مرتب باشد باید نشان بدهد که خانگی هستند)
با چاقو چند برش رو نان ها ميدهيم و اجازه ميدهيم ٤٥ دقيقه استراحت كنند تا اندازهاشون دو برابر بشود. (در جاى گرم و روى نان ها را با حوله تميز ميپوشونيم)
نانها را در پنجره وسط با حرارت ۲۵۰ درجه سانتيگراد ( حرارت معمولی بدون باد داغ) که از قبل گرم کردیم ۸ دقیقه ميپزيم بعد حرارت را كم ميكنيم به ٢٠٠ سانتيگراد و به پخت حدود ۱۵ دقيقه ادامه ميدهیم.
‎دقت کنید که حرارت فرها با هم فرق میکند ممكن است چند دقيقه كمتر يا بيشتر به پخت احتياج باشد. معمولا حرارت داخل فر يك سمت بيشتر از سمت ديگه ميباشد بهتر است كه سينى فر را آخر پخت بچرخانید كه همه سمت به طور مساوى پخت بشود.

4180cookie-checkنان باگت فرانسوی
نوشته‌ ويدا

ويدا