گندم سیاه چیست؟


گندم سیاه درواقع ميوه گیاهی به نام “Fagopyrum esculentum” است و در دسته‌ بندیها جزو محصولات بدون گلوتن طبقه ‌بندی می‌شود. این خوراکی غله محسوب نمی‌شود بلکه دانه خوراکی از تیره ریواس و ترشک است و بومی اروپای شمالی و آسیاست. این خوراکی در مقایسه با گندم، پروتئین بیشتری دارد. با توجه به محل کشت این ماده غذایی میزان پروتئین آن به ۱۵ درصد وزن آن می‌رسد. این ماده غذایی تمام اسید آمینه‌ها را دارا می‌باشد. برای آن دسته از افراد که مشتاق‌ هستند از رژیم غذایی خام‌ خواری استفاده کنند، غلات و حبوبات این خوراکی را می‌توان در دستورالعمل بسیاری از محصولات مانند: بیسکویت، کوکی‌ها، کیک، کراکر و سایر محصولات مانند نان گنجاند.
طعم گندم سیاه مانند فندق است.
خواص:
پروتئین موجود در آن دارای ۸ نوع اسید آمینه ضروری و سرشار از لیسین است.
غنی از ویتامین های گروه B، فسفر، منیزیم، آهن، روی، مس و منگنز است.
دارای شاخص گلایسمی پایین است و در نتیجه از بالا رفتن سریع قند خون که باعث التهاب، تغییر خلق و خو و افزایش وزن می شود، پیشگیری می کند.
نسبت به ذرت، برنج، گندم و ارزن دارای پروتئین بیشتری است و سرشار از اسید آمینه «لیسین» و «آرژنین» است که هر دو برای حفظ سلامت قلب و سیستم دفاعی بدن لازم است.
عاری از گلوتن است؛ بنابراین برای افرادی که به این پروتئین حساسیت دارند مناسب است.
برای مبتلایان به دیابت و افرادی که قصد کاهش وزن دارند، مفید است.
فشار خون را کاهش می دهد بدون این که عوارض داروهای شیمیایی را داشته باشد.
منبع عالی «تریپتو فان» است که در ایجاد خواب آرام موثر است.
فیبر غیر قابل حل موجود در گندم سیاه از بروز سنگ کیسه صفرا در زنان پیشگیری می کند.
فیبر غیر قابل حل، خطر بروز سرطان روده بزرگ را نیز به طور چشمگیری کاهش می دهد.
روش‌های مصرف
به جای آرد برنج، لوبیا ،ذرت و یا سویا می‌توان در موادی که فاقد گلوتن هستند برای درست کردن کوکی، کلوچه و یا نان از این خوراکی استفاده کرد. همچنین می توان آن را به عنوان قوام ‌دهنده به سوپ و یا  خورشت اضافه کرد.

14140cookie-checkگندم سیاه چیست؟
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*