پيده شوارمابراى ٤ عدد

مواد لازم خمير پيده سبوس دار
١ ١/٢ قاشق غذاخورى پودر مايه خمير( ۵۰ گرم مايه خمير تازه)
٣ دسى ليتر آب ولرم (٣٧ درجه)
١ پيمانه آرد گندم سبوس دار
٢ ۱/۴ پيمانه آرد سفيد گندم
١ قاشق مرباخورى نمك
١ قاشق مرباخورى عسل
١ قاشق غذاخورى روغن زيتون

مواد لازم روى پيده
١ پيمانه پيازچه خرد شده
١ قاشق روغن زيتون
٤٠٠ گرم گوجه خرد شده كنسروى
١ پيمانه فلفل دلمه اى خرد شده
١ قاشق غذاخورى اوريگانو ( آویشن ) تازه  خرد شده ( ١ قاشق مرباخورى پودر اوريگانو خشك شده)
١ قاشق غذاخورى ريحان تازه خرد شده
۲۵۰ گرم كباب شوارما ( براى ديدن دستورالعمل شوارما روى آن كليك كنيد)
١ قاشق مرباخورى پاپريكا
١ قاشق مرباخورى پودر سير
١ عدد تخم مرغ
١ پيمانه پنير موزارلا رنده شده كم چرب
نمك و فلفل به اندازه كافى

طرز تهيه
آب و مايه خمير را مخلوط كرده كمى صبر ميكنيم تا مايه خمير پف دار شود، آرد سبوس و يك پيمانه از آرد سفيد را اضافه كرده و مخلوط ميكنيم، بعد نمك و عسل و كره و بقيه آرد را کم کم اضافه ميكنيم  چون کیفیت آردها با هم فرق دارد ممکن است کمی کمتر یا بیشتر احتیاج به آرد باشد و مرتب ورز ميدهيم. خمیر نباید به دست بچسبد ولی خیلی نرم و لطیف باشد.
روى خمير را به مدت يكساعت ميپوشونيم و در جاى گرم قرار ميدهيم تا حجمش دوبرابر شود.
بعد از يك ساعت خمير را به ٤ قسمت تقسيم ميكنيم و چانه كرده و روى سطح كار را آرد سبوس ميپاشيم و چانه ها را روى سطح كار قرار ميدهيم تا براى بار دوم حدود نيم ساعت استراحت كنند و حجمشان دوبرابر شود.
( نكته: اين خمير را ميتوان به مقدار زياد درست كرد و دانه دانه در كيسه نايلونى در بسته در فريزر گذاشت، براى مواقعى كه عجله داريم از يك ساعت قبل از فريزر درآورده و روى سطح كار را آرد پاشيد و خمير يخ زده را از كيسه خارج و روى آرد گذاشت تا يخش كاملا باز شود و حجمش دوبرابر شود. بصورتى كه در تصوير بالا ميبينيد.)

طرز تهيه مواد روى پيده
روغن زيتون و پيازچه را با هم كمى تفت ميدهيم، گوجه كنسروى با ريحان ،اوريگانو، پودر سير، نمك و فلفل را اضافه كرده كمى مخلوط ميكنيم ( حدود ۵ دقيقه) و در آخر كباب شوارما را به مواد اضافه ميكنيم و بعد از دو دقيقه از روى حرارت بر ميداريم.
فر را با حرارت ۲۲۵ درجه سانتيگراد روشن ميكنيم. سينى فر را كاغذ روغنى پهن ميكنيم.
روى سطح كار آرد پاشى شده خمير پيده را به شكل  قايقى باز ميكنيم. بايد حالت بيضى و قايقى درآورد تا شكل اصلى پيده را پيدا كند.
خمير را در سينى فر قرار ميدهيم. ٢ عدد پيده ميتوان در يك سينى فر پخت كرد.
٢ قاشق غذاخورى از مواد را وسط خمير پيده پهن ميكنيم حدود يكسانت از لبه نگه ميداريم و لبه ها را با دقت تا ميزنيم و فشار ميدهيم.
تخم مرغ را با دو قاشق غذاخورى آب مخلوط ميكنيم و با يك چنگال خوب هم ميزنيم. تقريبا دو قاشق غذاخورى از تخم مرغ را روى هر پيده ميريزيم. كمى پنير موزارلا روى پيده ريخته و با برس كمى از تخم مرغ زده شده را روى لبه هاى پيده ميماليم و داخل فر ميگذاريم و به مدت ۱۵ تا ٢٠ دقيقه طبخ ميكنيم.
پيده خوراك مخصوص كشور تركيه است، كه معمولا با آرد سفيد و خيلى چرب درست ميشود.
از اونجايى كه من بر اين باورم كه هميشه بايد سالم خورد و سالم زيست، خمير پيده را سبوس دار درست كردم و با يك سس سالم خانگى، شوارما خانگى و پنير خيلى كم چرب تبديل به يك پيده خيلى سالم و لذيذ كردم.
اميدوارم كه شما همراهان و دوستان عزيز من درست كنيد و خوشتان بياد منتظر كامنت ها، انتقادات و پيشنهادات و نظرات شما عزيزان هستم.

14460cookie-checkپيده شوارما
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*