آشنایی با گياه اسپرزه يا اسفرزه و خواص آن


 

این تخمه‌ها قادرند روده‌ها را تمیز کنند، قند خون را کاهش دهند، یبوست و اسهال را درمان کنند و غیره.
اسپرزه گیاهی برآمده از آسیا، اروپا و افریقای شمالی است، كه خواص فوق‌العاده‌ای دارد. این دانه‌های کوچک در آب حل شده و 10 برابر اندازه‌ی خود حجیم و لعاب‌دار می‌شوند.

اسپرزه چگونه لاغر می‌کند؟
غلاف تخمه‌ی اسپرزه به طور مستقیم باعث چربی سوزی نمی‌شود. در واقع این دانه‌های کوچک باعث کاهش میزان چربی‌های جذب ‌شده توسط بدن می‌شوند. به خاطر اینکه می‌توانند مواد غذایی مصرف ‌شده را خیلی زود از بدن خارج کنند. در نتیجه بدن زمان کمی برای جذب چربی بیشتر خواهد داشت.
غلاف یا همان پوشش تخم اسپرزه همچنین با بهبود هضم مواد غذایی و بدون جذب زیاد آن‌ها و همچنین کمک به پاک ‌سازی بدن و حجیم شدن در معده به لاغری کمک می‌کند. حجیم شدن اسپرزه داخل معده باعث ایجاد احساس سیری طولانی مدت شده و سیستم گوارشی از آن برای دفع هرچه بیشتر مواد چرب و توکسین‌ها استفاده می‌کند. با این وجود باید بدانید که مصرف اسپرزه به تنهایی برای کاهش وزن و لاغری کافی نیست. در کنار مصرف این دانه‌های ریز باید تعادل غذایی را رعایت کرده و ورزش کنید.
می‌توانید از تخم یا پودر اسپرزه به عنوان مکملی برای لاغری استفاده کنید. برای این کار کافی است که ده تا بیست دقیقه قبل از غذا آن را مصرف کنید. اسپرزه سرشار از فیبرهای غذایی است و بهتر است در ابتدا به میزان خيلى کم مصرف شود.
در اروپا از پودر آن روى ماست و اسموتى بخاطر فيبر بالاى آن استفاده ميكنند و افرادى كه آلرژى به گلوتن دارند از آرد آن در پخت انواع نان و دسر استفاده ميكنند.

اسپرزه براى تميز كردن ضایعات قديمى بدن
غلاف تخمه‌های اسپرزه به دفع ضایعات قدیمی که حدود 2 تا 5 کیلو از وزن بدن هر فردی را تشکیل می‌دهند کمک می‌کند. اگر شما به طور مرتب اسپرزه مصرف کنید به بدنتان کمک خواهید کرد که از شر ضایعات و مواد زائد انباشته در آن خلاص شود. در نتیجه احساس سبکی زیادی خواهید کرد و اندازه‌ی دور شکمتان کوچک‌ تر خواهد شد.

اسپرزه برای کاهش قند خون
اسپرزه با آن قد و قواره‌ی کوچکش قادر است میزان قند خون، میزان انسولین، میزان کلسترول بد خون و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند مواد غذایی سرشار از فیبرهای غذایی به کاهش میزان قند خون و انسولین دیابتی‌ها کمک می‌کند. از آنجایی که غلاف اسپرزه نیز سرشار از فیبرهای غذایی است مصرف آن برای کاهش قند خون و انسولین توصیه می‌شود. نتایج پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهند که میزان بالای فیبرهای غذایی روی میزان کلسترول خون نیز تأثیر گذاشته و باعث کاهش آن می‌شود. در نتیجه اسپرزه نیز می‌تواند کلسترول بد خون را کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نیز کاهش دهد.

اسپرزه برای مقابله با یبوست و اسهال
فیبرهای موجود در غلاف تخمه اسپرزه برای بهبود یبوست و درعین‌ حال اسهال مفید است. از این دانه‌های ریز همچنین برای درمان هموروئید (بواسیر) و بیماری‌های دیگر روده‌ها نیز می‌شود استفاده کرد.
نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که مخلوط کردن اسپرزه با آب باعث حجیم و لعاب‌دار شدن این دانه‌های ریز می‌شود که به حرکت و انقباض بیشتر روده‌ها کمک کرده و مدفوع را از سیستم گوارش خارج می‌سازد. در کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی از این دانه‌های ریز به عنوان ملین استفاده می‌شود.
در مورد اسهال باید بگوییم که اسپرزه به طور قابل ‌ملاحظه‌ای آب داخل لوله‌ی گوارش را می‌گیرد و مدفوع را سفت تر کرده و به آرامی عبور می‌دهد.

توجه توجه
* سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است که مصرف بی‌رویه و نامناسب اسپرزه (به عنوان مثال بدون نوشیدن آب کافی، برای افراد آلرژیک به اسپرزه و همچنین افرادی که قبلاً جراحی روده انجام داده‌اند) می‌تواند باعث انسداد مری، تنگی نفس و آسفیکسی یا خفگی در جنین و نوزاد ميشود.
* توجه داشته باشید که مصرف مکمل اسپرزه می‌تواند در جذب برخی از داروها مانند داروهای ضدافسردگی، ضد صرع، ضد دیابت و برخی از داروهایی که برای مشکلات قلبی یا کاهش چربی خون تجویز می‌شوند اختلال ایجاد کنند. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید نباید از مکمل اسپرزه استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف اسپرزه باید حداقل دو تا 4 ساعت قبل از داورهای دیگر باشد.
* اگر از بیماری‌های کلیوی رنج می‌برید قبل از مصرف اسپرزه حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

15791cookie-checkآشنایی با گياه اسپرزه يا اسفرزه و خواص آن
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*