ماهى لاكس گريل شده همراه با سبزيجات


براى ٤ نفر

مواد لازم
٨ عدد فيله لاكس (٩٠ گرم وزن هر فيله)
٨٠٠ گرم سبزيجات فصل (من از كلم بروكلى، هويچ، ترب، لوبيا سبز استفاده كردم.)
١ پيمانه عدس پخته
٢ قاشق روغن زيتون
نمك و فلفل به مقدار لازم

مواد مزه دار كردن لاكس
٢ عدد ليمو ترش
٢ قاشق غذاخورى مخلوط شويد خشك، كنجد، جعفرى خشك، پودر سير
٢ قاشق غذاخورى روغن زيتون
نمك و فلفل به مقدار لازم

مواد تزيين
تره يا شويد تازه
ليمو ترش قايقى برش زده شده

طرز تهيه
فيله هاى لاكس را شسته و پوست ليمو ترش را روى آنها رنده ميكنيم و آب هر دو ليمو را هم گرفته به همراه روغن زيتون، نمك و فلفل اضافه ميكنيم.
ادويه مخلوط را روى قسمت بالاى فيله ها ميريزيم و در ظرف را ميبنديم و داخل يخچال به مدت يك ساعت نگهدارى ميكنيم.
ظرف مخصوص فر را كمى چرب ميكنيم فيله ها را مرتب طورى كه سمت ادويه زده بالا قرار بگيرد ميچينيم.
درجه گريل فر را با حرارت ٢٠٠ درجه گرم ميكنيم و ظرف لاكس را در پنجره وسط به مدت ۱۵ دقيقه گريل ميكنيم. روى فيله ها كاملا طلايى رنگ بايد بشود.
سبزيجات را خوب تميز و درشت تكه ميكنيم و با دو قاشق روغن زيتون، نمك و فلفل در تابه در بسته با حرارت متوسط به مدت ١٠ دقيقه بخار پز ميكنيم در آخر عدس پخته را هم اضافه ميكنيم.
نكته مهم: سبزيجات بايد رنگ زيباى خودشان را حفظ كنند و له نشوند.
سبزيجات را در ظرف مخصوص سرو ميكنيم و ماهى لاكس را به دقت روى آنها قرار ميديم و با شويد و يا تره تازه و ليمو ترش برش زده تزيين ميكنيم.

ارزش غذايى ماهى لاكس

اسیدآمینهٔ تیروزین موجود در این ماهی، به افزایش متابولیسم در بدن انسان کمک می‌کند. به علاوه، ماهی سالمون، منبع مناسبی از ویتامین D و ویتامین E نیز محسوب می‌شود. گوشت این ماهی نسبت به ماهیان دیگر سرشار از امگا ۳ و پروتئین است و سطح استرس را در انسان به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. ماهی سالمون کم کالری بوده و مقدار چربی‌های اشباع شده در آن ناچیز است. امگا ۳ در حفاظت از پوست، تقویت عملکرد قلب و افزایش سلامتی قلب نقش کلیدی بر عهده دارد. ۱۱۳ گرم از این ماهی ۸۷ درصد از نیاز روزانه بدن به امگا ۳ را تأمین می‌کند و این مقدار فراوان، اثرات بسیار مفیدی بر سیستم قلب و عروق می‌گذارد؛ از بروز حملات قلبی، ریتم‌های نامنظم قلب، لخته شدن خون درون رگ‌ها پیشگیری کرده و مقدار کلسترول بد را نیز کاهش می‌دهد.

16500cookie-checkماهى لاكس گريل شده همراه با سبزيجات
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*