تره فرنگى و خواص آن


تره‌ فرنگی با طعمی بهتر و شیرین‌تر از پیاز، طعم غذا را بدون اینکه طعم خود را قالب کند، بهتر می‌سازد. تره فرنگی از خانواده پیاز، موسیر و پیازچه است که شباهت بسیاری با پیاز‌چه دارد. تره فرنگی مانند پیازچه، پیازی کوچک و ساقه‌ای استوانه‌ای شکل و سفیدرنگ دارد که به برگهای پهن، سبز و پیچیده منتهی می‌گردد. تره فرنگی‌، حدود 30 سانتیمتر طول و حدود 2.5 تا 5 سانتیمتر قطر دارد. مزه‌ و طعم آن مانند موسیر اما کمی شیرین‌تر و خوش طعم‌تر است.

خواص تغذيه ‌اى و درمانى
تره ‌فرنگى سرشار از ويتامين‌ هاى B و C و داراى مقادير قابل توجهى املاح معدنى نظير: آهن (عامل اکسيژ‌ن‌ رسانى  به خون)‌، منيزيم (ضد سرطان)‌، گوگرد (ضدعفونى کننده قوى)‌، پتاسيم (کاهش ‌دهنده فشار خون)‌ و فسفر(تقويت کننده حافظه)‌ است.
البته خوب است بدانيد ويتامين C، آهن، منيزيم و کلسيم تره ‌فرنگى کمتر از سبزى تره است. معمولا سوپ تره ‌فرنگى را به بيماران مبتلا به سوء هاضمه و کسانى که مبتلا به رماتيسم و کم‌ خونى هستند توصيه ميکنند. اين سوپ معده‌ هاى ضعيف را تقويت کرده و در عين حال خاصيت ملينى دارد.
اين سبزى در هنگام پخته شدن از خود لعاب لزجى تراوش مى ‌کند که به همراه تار و پود سلولزيى اش ميتواند بقاياى مدفوع و سموم روده را به خارج دفع کند. لذا براى مبتلايان به يبوست و بواسير بسيار نافع است.
تمام برگ‌ هاى سبز تره ‌فرنگى به دليل دارا بودن مواد گوگردى ضد عفونى‌‌ کننده قوى بوده و موجب تقويت دستگاه ريوى ميشوند. اين مواد از طريق خون وارد ريه‌ ها شده و عفونت ‌هاى مجارى تنفس و ورم گلو را التيام ميبخشد و از لحاظ خاصيت ادرار آورى در درجه اول قرار دارد. لذا با خوردن خام تره‌ فرنگى در انواع سالادها به حفظ سلامتى خود کمک بسزايى ميکنيد.
مصرف اين سبزى مفيد بعد از غذا، مانع از ترش‌ کردن ميشود و خلط ‌آور خوبى است و غريزه جنسى را تقويت ميکند.
دانشمندان مشاهده نموده‌اند که گیاهان خانواده آلیوم، کلسترول بد(LDL) خون را کاهش می‌دهند در حالیکه همزمان با آن کلسترول خوب (HDL) را نیز افزایش می‌دهند. این فعالیت بسیار برای جلوگیری از پیشرفت و افزایش پلاکهای خونی که منجر به گرفتگی رگها و بیماریهای قلبی در بیماران دیابتی می‌گردد بسیار مهم می‌باشد. اگر این پلاکها بدون توقف رشد نمایند، سبب حمله قلبی یا سکته می‌گردند. گیاهان آلیوم، حتی باعث کاهش فشار خون بالا، که عامل دیگری برای حمله قلبی و یا سکته می‌باشد، نیز می‌گردد.

17180cookie-checkتره فرنگى و خواص آن
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*