خورشت فسنجان با مرغابی


برای ۲ تا سه نفر
مواد لازم
۱ عدد پیاز درشت نگینی خرد شده
۲ قاشق غذاخوری روغن آواکادو یا روغن نارگیل ( روغن زیتون هم میتوانید استفاده کنید.)
۲ عدد ران مرغابی (۴۰۰ گرم)
۱۵۰ گرم گردو
۲ پیمانه رب انار
۱ قاشق مرباخوری زردچوبه
نمک و فلفل به مقدار لازم
۲ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده غلیظ
عسل در صورت نیاز
چند تکه یخ
طرز تهیه
گوشت مرغابی بافت خیلی سفت تری نسبت به گوشت مرغ دارد و خیلی لذیذ تر است، با فسنجان که باید با زمان زیاد و حوصله درست شود خیلی هماهنگی بیشتری دارد. در ضمن فسنجان یک خوراک شاهانه ایرانی است که به نظر من باید با بهترین مواد درست شود.
عکس روغن آوکادو و روغن نارگیل را برای آشنایی بیشتر گذاشتم. استفاده از این روغن ها خیلی سالم تر و بخاطر چربی خالصی که دارند مقدار خیلی کمتری نیاز به روغن هست. برای همین این مدل فسنجان تنها چربی روی آن فقط از گردو میباشد که اصلا برای بدن مضر نیست.
چربی اضافه دور ران ها را کاملا میبریم ولی پوست آنها را نگه میداریم. (تمام طعم مرغابی در پوست آن میباشد. )
پیاز خرد شده را با روغن آواکادو یا روغن نارگیل تفت میدهیم تا کاملا طلایی شود. ران های مرغابی را اضافه میکنیم و در حد قهوه ای شدن سرخ میکنیم و زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه میکنیم.
نیم لیتر آب را همراه با گردو در مخلوط کن میریزیم و آنقدر میزنیم تا کاملا یکدست و کرم مانند شود. باید رنگش کاملا سفید شود.
مرغابی سرخ شده را به همراه گردو مخلوط شده، همراه با دو پیمانه آب در ظرف سفالی مخصوص فر میریزیم و درش را هم میبندیم و در فر با حرارت ۱۹۰ درجه سانتیگراد به مدت یک ساعت و نیم میپزیم.
در ظرف سفالی آب  به مقدار کمتری، در آن تبخیر میشود، اگر از ظرف دیگری استفاده میکنید به مقدار آب دقت کنید. و اگر احیانا خواستید در چند مرحله آب اضافه کنید حتما از آب جوش استفاده کنید تا شوک به گوشت ندهید.
بعد از یک ساعت و نیم رب انار را اضافه میکنیم. ( اینجا رب انار سمیه، کامبیز و یک یک فقط هست ) من همیشه سعی میکنم مقدار رب را زیاد بریزم بخاطر همین فسنجان من معمولا خیلی لذیذ میشود و احتیاجی به شکر و آبلیمو در آخر کار ندارد.
ولی اگر از رب انار محلی استفاده میکنید چند بار خورشت را بچشید اگر ترش بود کم کم عسل اضافه کنید بجای شکر و نسبت به سلیقه خودتان ملس کنید. فسنجان نباید ترش یا شیرین باشد.
نیم ساعت بعد از ریختن رب انار چند تکه یخ داخل خورشت می اندازیم و زعفران را هم اضافه میکنیم و در ظرف را میبندیم و به مدت نیم ساعت دیگر به طبخ ادامه میدهیم.
معمولا دو ساعت و نیم تا سه ساعت پخت این خورشت طول میکشد. علت استفاده از یخ برای این است که به خورشت شوک وارد میکنیم و باعث میشود که روغن گردو جدا شود و روی خورشت جمع شود و کاملا جا بیافتد.
23161cookie-checkخورشت فسنجان با مرغابی
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*