کلوچه فومن 


 
مواد لازم خمیر کلوچه
۴ پیمانه یا ۵۰۰ گرم آرد سفید گندم (۵۰ گرم در صورت نیاز)
۱۲۰ گرم کره صاف شده
۱ قاشق مرباخوری پودر مایه خمیر
2 قاشق غذاخوری روغن مایع
۱ پیمانه شیر ولرم ۳۷ درجه (من از شیر بادام استفاده کردم)
۱ عدد تخم مرغ
۱ قاشق غذاخوری عسل
نوک قاشق چایخوری نمک
مواد داخل کلوچه
۱۰ گرم روغن مایع
۳۰  گرم کره صاف شده
۱۲۰ گرم شکر
۳ قاشق غذاخوری دارچین
۱ قاشق مرباخوری هل
۱ قاشق چایخوری وانیل
۱/۸ قاشق مرباخوری جوز هندی
۱ قاشق غذاخوری آرد سفید
۲ قاشق غذاخوری گردو چرخ شده
مواد رومال کلوچه 
۱ عدد زرده تخم مرغ
۱ قاشق غذاخوری شیر
طرز تهیه
برای مواد میانی کره را آب میکنیم و میگذاریم خنک بشود بعد به بقیه مواد اضافه میکنیم و با دستگاه خمیر زن با دور خیلی کند حدود نیم ساعت هم میزنیم تا به خمیر چسبناکی تبدیل شود ولی شکر داخل آن کریستالی باقی بماند. اگر شکر حل شود هنگام پخت، کلوچه ها شیره پس میدهند.
مایه خمیر را با شیر مخلوط میکنیم اجازه میدهیم تا مایه خمیر بعمل بیاد. عسل، تخم مرغ، کره، نمک و روغن زیتون را اضافه میکنیم و خوب با لیسک مخلوط میکنیم. آرد را کم کم اضافه میکنیم و حدود ۱۰ دقیقه با دستگاه خمیر زن و یا با دست ورز میدهیم.
خمیر بسیار نرم و لطیفی و نسبتا چربی باید بدست بیاید. (دقت کنید کیفیت آردها با هم فرق دارد اگر خمیر چسبناک بود ۵۰ گرم آرد به آن اضافه کنید)
روی خمیر را میپوشانیم و به مدت ۳ ساعت در جای گرم قرار میدهیم تا حجم خمیر تقریبا دو برابر شود. (خمیر چون نسبت به خمیرهای دیگر چرب میباشد پفش کمتر و فشرده میباشد.) خمیر را به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم میکنیم و چانه میکنیم.(۷۰ گرم هر چانه)( طرز چانه کردن خمیر روی کلمه کلیدی کلیک کنید.)
چانه ها را دانه دانه با دست باز میکنیم و به اندازه یک قاشق غذاخوری از مواد داخل آن میگذاریم و با دقت میبندیم طوری که از مواد میانی به لبه ها مالیده نشود. چانه را از طرف بسته شده در سینی فر که از قبل کاغذ روغنی پهن کردیم قرار میدهیم.
بعد با دست باز میکنیم و صاف میکنیم و با مهر مخصوص کلوچه فومن مهر میزنیم. (به تصاویر بالا لطفا دقت کنید.)
من نداشتم از ته ماسوره خامه زنی استفاده کردم و کمی فشار میدهیم تا روی کلوچه ها سوراخ شوند و در هنگام پخت پف نکنند.
مواد رومال را مخلوط میکنیم و روی کلوچه ها با برس میمالیم. فر را با حرارت معمولی (بدون باد داغ )۱۸۰ درجه گرم میکنیم، کلوچه ها را در پنجره وسط فر به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در حدی که کمی طلایی شوند میپزیم.
کلوچه فومن باید گرم شود موقع سرو شدن پس مراقب باشید که زیاد توی فر نمانند چرا که سفت میشوند.
میتوانید تا نیم گرم هستند بسته بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید و برای هر بار مصرف از نیم ساعت قبل از فریزر خارج کنید.
22530cookie-checkکلوچه فومن 
نوشته‌ ويدا

ويدا

4 Comments

  1. چرا موقع خوردن کلوچه دانه های شکر زیر دندان میاید ؟وخیلی خیلی شیرینه این کلوچه و کمی سفت.نرمالش اینجوریه یا اینیکه ما خریدیم اینطوریه؟

    1. کلوچه فومن شکر کمی زیر دندان حس میشه چون از پودر شکر استفاده نمیشه مقدار شیرینی هم بسته به شخصی که درست میکنه داره من مقدارش را کم کردم چون شیرین دوست ندارم. کلوچه فومن هم باید گرم کنید و بعد بخورید همین باعث میشه کمتر دانه های شکر را حس کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

*