نان پیتا عربی سبوس دار


برای ۱۱ تا ۱۲ عدد نان
مواد لازم
۱ ۱/۲ پیمانه آب ولرم
۱۵ گرم مایه خمیر تازه یا ۱/۲ قاشق غذا خوری پودر مایه خمیر
۷ گرم نمک
۲۶۰ تا ۳۰۰ گرم آرد سفید گندم مخصوص پیتزا
۱۵۰ گرم آرد سبوس دار گندم
۲۰ گرم روغن زیتون
طرز تهیه
آب و نمک و مایه خمیر را مخلوط میکنیم و صبر میکنیم تا مایه خمیر بعمل بیاید.
آرد سبوس دار و نصف از آرد سفید مخصوص پیتزا را اضافه میکنیم و با دستگاه خمیر زن یا با دست شروع میکنیم به مخلوط کردن بقیه آرد را کم کم اضافه میکنیم در حدی که به دست نچسبد. ( کیفیت آردها با هم فرق دارد پس زیادی از حد نریزید.)
روغن زیتون را اضافه میکنیم و ۱۵ دقیقه خمیر را ورز میدهیم من با دستگاه خمیر زن انجام میدهم.
خمیر را به ۱۲ قسمت تقسیم میکنیم و چانه میکنیم. (هر چانه ۷۰ گرم) ( طرز چانه کردن خمیر روی کلمه کلیدی کلیک کنید.)زیر هر دانه چانه را خوب آرد میپاشیم و در سینی میچینیم. روی سینی را یک حوله مرطوب میکشیم و در جای گرم به مدت ۲ ساعت نگه میداریم تا حجم چانه ها دو برابر شود.
فر را با حرارت ۲۵۰ درجه همراه با باد داغ گرم میکنیم. اگر که سنگ پیتزا دارید نانها را روی آن درست کنید چرا که خیلی نرم و ترد میشوند.
اگر که سنگ پیتزا ندارید سینی فر را هم همراه با روشن کردن فر در پنجره وسط قرار بدهید تا همزمان داغ شود.
دقت کنید داغ بودن فر نکته خیلی مهم در درست کردن این نان میباشد چرا که اگر داغ نباشد نانها سفت و خشک میشوند.
یک دستمال تمیز را نمناک میکنیم و کنار فر آماده میکنیم تا هر دانه نان را که از فر خارج میکنیم بلافاصله داخل آن بپیچیم.
سطح کار را آرد میپاشیم و چانه ها را به قطر تقریبا ۲۰ سانت (هر چه نازکتر بهتر) باز میکنیم.
در سینی فر دو تا نان جا میشود ولی روی سنگ پیتزا فقط جا برای یک دانه است. نان را در فر قرار میدهیم و بلافاصله در فر را میبندیم حرارت فر نباید خارج شود بعد از حدود ۲ تا ۳ دقیقه نان کاملا پف میکند یا حباب درشت میزند که نشان دهنده این است که نان شما آماده است. بیشتر نباید در فر بماند چرا که خشک میشود. وقتی نان را خارج میکنیم پف آن میخوابد و دو لایه میشود.
به همین ترتیب همه را درست میکنیم و در دستمال نمناک میپیچیم. این نان بلافاصله آماده سرو میباشد. اگر دوست دارید برای روز بعد استفاده کنید بهتر است نان ها را داغ داغ داخل کیسه نایلون قرار بدهید تا عرق کنند و کاملا نرم باقی بمانند.
نانهایی که در سوپر مارکت ها فروخته میشود بخاطر داشتن مواد نگهدارنده بیات نمیشوند و طعم خوبی هم ندارند ولی این نان بسیار خوشمزه، خوشبو و سالم میباشد.
امیدوارم که درست کنید و خوشتان بیاد و برای من نظر خودتون را بنویسید.
24321cookie-checkنان پیتا عربی سبوس دار
نوشته‌ ويدا

ويدا

2 Comments

  1. سلام دوست عزیز. برای عمل امدن مایه خمیر شکر نریزیم؟؟واینکه این نان برای دولایه شدن ورز خاصی دارد ؟چون همه سایتها میبینیم ورز ومواد اصلی یکی هست ولی فقط این نان دولایه میشود.چطور همچین چیزی امکان داره؟؟ممنون از پاسخ شما.

    1. سلام دوست عزیز
      خیر ورز دادن خاصی نداره ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با دست یا ۱۰ دقیقه با دستگاه خمیر زن ورز داده میشه. شکر هم نباید بریزید. نازک بودن خمیر نکته مهمه و اینکه فر خیلی داغ باشه و در فر را باز نگه ندارید تا حرارت فر پایین بیاد. بخاطر حباب بزرگی که وسط نان در اثر حرارت بالا باعث دو لایه شدن نان میشه. اگر که سنگ پیتزا دارید که کیفیت نانت خیلی بهتر میشه.

دیدگاه خود را ارسال کنید

*