کباب کوبیده لبنانی


برای ۱۰ عدد سیخ
مواد لازم

۸۰۰ گرم مخلوط گوشت چرخ كرده گوسفند و گوساله با چربى ٢٠ درصد
٢ عدد پياز کوچک رنده شده
۱ پیمانه جعفری خرد شده
۱ قاشق مرباخوری چیلی پرک شده
به مقدار لازم نمك و فلفل

سبزیجات کنار کباب
گوجه گیلاسی
فلفل تند
پیاز

مواد رومال
٢ قاشق غذاخورى كره آب كرده
طرز تهيه

طرز تهیه کباب کوبیده لبنانی دقیقا عین کباب کوبیده ما ایرانی هاست با این تفاوت که با جعفری یا چیلی طعم دار میکنند. اندازه کباب های آنها کمی کوچک و باریک است که من زیاد دوست ندارم چون کباب سریع خشک میشود.
گوشت را به دو قسمت مساوی تقسیم میکنیم در یکی پياز، نمک و جعفری خرد شده میریزیم، در دیگری پیاز، نمک و چیلی و جداگانه شروع ميكنيم به ورز دادن تا گوشت كاملا چسبناک بشود.
وقتى كه چربى گوشت روى دست و ديواره ظرف چسبيد و رنگش گوشت روشن شد نشان دهنده اين است كه به اندازه كافى گوشت ورز داده شده است.
(به هيچ وجه گوشت را با ماشين خمير زن يا غذا ساز ورز ندهيد باعث لاستيكى شدن گوشت ميشود.)
گوشتهای اینجا چون استاندارد چربی رعایت میشود و هوا سرد است احتیاجی به استراحت در یخچال نیست. ولی گوشتهای ایران مخصوصا در فصل گرما حتما به مدت یکساعت در یخچال باید استراحت کند.
برای به سیخ کشیدن ابتدا کاسه ای آب سرد در کنار دستمان قرارميدهيم، دست را پیش از برداشتن مایه کباب با آب کمی مرطوب ميكنيم، کمی از مایه کباب برميداريم و از اطراف شروع به پوشاندن سیخ ميكنيم و با انگشت اشاره و شصت همزمان فشار میدهیم و کمی به بالا هل میدهیم تا خط روی تمام کباب بیافتد و سوراخ روی آن ایجاد شود این سوراخ ها باعث میشود که کباب خوب مغز پخت شود، در پایان ابتدا و انتهای مایه کباب را به سیخ مى چسبانيم.
گوشتهای دانمارک احتیاج به استراحت ندارد ولی اگر در ایران هستید پس از آماده شدن تمام سیخ ها را يك ساعت داخل یخچال استراحت بدهید تا گوشت کاملا به سیخ بچسبد.
گوجه و فلفل را یکی در میان به سيخ ميكشيم. پیازها را به چهار قسمت با پوست تقسیم میکنیم و از داخل به سیخ میکشیم.
اگر روی زغال کباب میکنید، زغال باید کاملا قرمز شده و خاکستر روی آن نشسته باشد. اگر روی گریل گازی کباب میکنید در گریل را ببندید با حرارت بالا روشن کنید اجازه بدهید تا فلزهای روی گریل کاملا قرمز شود بعد حرارت را کم کنید، سپس سیخ ها را روی گریل قرار بدهید. مرتب باید سیخ های کباب را چرخاند تا گوشت خودش را بگیرد و از روی سیخ نیافتد. اگر روی زغال درست میکنید شروع کار مرتب باد بزنید و سیخ ها را بچرخانید وقتی کباب خودش را گرفت دیگر لزومی به باد زدن نیست.
با برس مرتب كره آب شده را روى كباب ها ميماليم تا كاملا آبدار و لذيذ شوند.
( در زمان طبخ کباب ها را چند بار روی هم بزنید تا روغنی که از کباب ها چکیده میشود به خورد کباب ها برود.)
این کباب لبنانی معمولا در کنارش حمص، ماست و خیار، سالاد تبوله لبنانی و یا بابا غنوج سرو میشود. ( برای دیدن دستورالعمل ها روی کلمات آبی رنگ کلیک کنید.)

29681cookie-checkکباب کوبیده لبنانی
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*