خمیر پیتزا کالزونه


برای دو عدد 
مواد لازم 
۱ قاشق غذاخوری پودر مایه خمیر
۱ ۱/۲ پیمانه آب ولرم ۳۷ درجه
۱ قاشق مرباخوری شکر
۱ قاشق غذاخوری نمک
۲۵۰ گرم آرد دوروم یا آرد سمولینا
۱۲۰ گرم آرد سفید گندم
۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
طرز تهیه
مایه خمیر آب، نمک و شکر را با هم مخلوط میکنیم اجازه میدهیم تا مایه خمیر عمل بیایید.
آرد دوروم را اضافه کرده و خوب مخلوط میکنیم و آرد سفید را کم کم اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم. ( چون کیفیت آردها با هم فرق دارد ممکن است کمی کمتر یا بیشتر به آرد احتیاج شود.)
در آخر روغن را اضافه میکنیم و ورز میدهیم. من با ماشین خمیر زن ۱۰ دقیقه ورز میدهم. خمیر خیلی لطیف و کمی چسبناک باید باشد.
روی خمیر را با دستمال تمیز میپوشانیم و در جای گرم حدود ۱ ساعت نگهداری میکنیم حجم خمیر باید بعد از استراحت دو برابر شود.
من پیتزا را روی سنگ پیتزا درست میکنم چون کیفیت پیتزا خیلی عالی و ترد میشود، اگر سنگ پیتزا دارید روی پنجره وسط فر قرار بدهید و فر را با درجه ۲۵۰ درجه سانتیگراد  معمولی بدون باد داغ گرم کنید. اگر هم ندارید سینی فر را در پنجره وسط قرار بدهید و فر را روشن کنید تا کاملا گرم شود.
خمیر را به دو قسمت تقسیم میکنیم و خوب ورز میدهیم و با دست یا وردنه آن را باز میکنیم قطر خمیر نباید خیلی کلفت باشد حدوم نیم سانت کافیست.
روی نصف پیتزا سس پیتزا میمالیم، بعد پنیر میریزیم و بعد سبزیجات و گوشت مورد نظر را میریزیم. من از ژامبون و پپرونی خرد شده و اورگانو استفاده کردم.
بعد خمیر را میبندیم و با انگشت خوب به هم فشار میدهیم و در آخر به صورت مار پیچ لبه ها را بهم میبندید.
بعد روی کاغذ روغنی میگذاریم و با کاغذ روی سنگ پیتزا یا سینی فر قرار میدهیم. حرارت فر را به ۲۳۰ درجه سانتیگراد تغییر میدهیم و حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حدی که کاملا طلایی شود میپزیم.

خمیر پیتزا کالزونه 

پیتزا کالزونه یا پیتزا در بسته که در سال ۱۹۸۰ رواج پیدا کرد. که معمولا با گوشت خوک و سالامی و پنیر موزارلا و ریکوتا، پامزان و پکورینو درست میشد و در روغن سرخ میشد. 

این پیتزا که از شهر ناپولی ایتالیا می آید. 

کالزونه سریع در تمام دنیا مشهور شد و شکل آن تغییر پیدا کرد و مثلا با گوشت و سبزیجات مختلف مواد میانی آن پر شد و بخصوص در آمریکا معروف شد.

ترجمه وبلاگ ویدا از wikipedia

35490cookie-check خمیر پیتزا کالزونه
نوشته‌ ويدا

ويدا

1 Comment

دیدگاه خود را ارسال کنید

*