کیک شوارزوالد( Schwarzwald cake )


  

برای ۸ تا ۱۰ نفر
مواد لازم
۱۲۵ گرم کره
۲۵۰ گرم شکر قهوه ای
۲ عدد تخم مرغ
۱ قاشق مرباخوری پودر وانیل
۱۶۵ گرم آرد سفید
۱/۲ قاشق مرباخوری بکینگ پودر
۱ قاشق مرباخوری جوش شیرین
۶۰ گرم پودر کاکائو
۱ پیمانه سرخالی شیر کم ‪چرب برابر با ۱ ۳/۴ دسی لیتر
مواد لازم داخل کیک
۱/۴ پیمانه شراب گیلاس (kirsch) یا شربت گیلاس
۲ پیمانه خامه سویا مخصوص کیک یا خامه لبنی
۱ قاشق غذاخوری پودر شکر استویا یا پودر شکر معمولی
۴۰۰ گرم گیلاس تازه یا یخ زده و یا کنسروی
مواد لازم تزیین کیک
۱۰۰ گرم شکلات تلخ
گیلاس
طرز تهیه
تمام مواد را به درجه محیط میرسانیم. فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن میکنیم تا کاملا گرم شود.
قالب کیک گرد کمربندی با قطر ۲۰ سانت را کاغذ روغنی میبریم و کمی روغن به دیواره و کف قالب میمالیم بعد کاغذ را میچسبانیم این کار باعث راحتتر چسباندن کاغذ میشود.
کره و شکر را با هم زن برقی آنقدر میزنیم تا حجمش دوبرابر و رنگش روشن شود. تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه میکنیم و هر بار خوب هم میزنیم.
آرد، بکینگ پودر، جوش شیرین، پودر کاکائو و پودر وانیل را با هم الک میکنیم و به مواد اضافه میکنیم و با لیسک دورانی مخلوط میکنیم و شیر را هم در حین مخلوط کردن میریزیم.
مواد کیک را در قالب ریخته و چند بار روی میز کار میکوبیم تا حباب های داخل آن خارج شود.
در پنجره وسط فر به مدت ۵۰ تا ۶۰ دقیقه میپزیم. یک خلال دندان چوبی در وسط کیک فرو میکنیم اگر مواد به آن نچسبید نشان دهنده پخت کامل کیک میباشد.
اجازه میدهیم تا کیک کاملا در قالب سرد شود. بعد با چاقو اره ای بزرگ کیک را به سه ورقه مساوی تقسیم میکنیم.
اگر گیلاس تازه استفاده میکنید از وسط نصف کنید و هسته آن را خارج کنید. اگر از یخ زده استفاده میکنید داخل صافی بریزید تا کاملا یخش آب شود و آب اضافی آن خارج شود. اگر از کمپوت استفاده میکنید در صافی بریزید تا آب آن کاملا خارج شود.
خامه را با پودر شکر میزنیم تا فرم بگیرد و خط هم زن روی خامه بماند. دقت کنید زیاد نزنید چون به کره تبدیل میشود.
اگر که نمی خواهید از شراب گیلاس استفاده کنید حدود ۱ قاشق مرباخوری پودر وانیل به خامه اضافه کنید و احتیاجی به شکر نیست چون شربت به اندازه کافی شیرین است.
کیک را در قالب فرم میدهیم چون خیلی منظم و شیک میشود. توی یک بشقاب کاغذ روغنی پهن میکنیم. قالب گرد کمری به اندازه گردی کیک تنظیم میکنیم. لایه اول کیک را در ته قرار میدهیم. شراب گیلاس یا شربت گیلاس حدود دو قاشق روی کیک می ریزیم بعد کمی خامه میمالیم و به طور منظم گیلاس ها را میچینیم دوباره خامه میمالیم روی گیلاس ها و لایه بعدی کیک را قرار میدهیم و خوب فشار میدهیم تا خامه به طور مساوی همه جا تقسیم شود و به همین ترتیب تکرار میکنیم  تا لایه سوم. روی کیک را خامه کشی میکنیم. کیک را حدود ۲ ساعت در فریزر قرار میدهیم تا کیک کمی یخ بزند. (اینکار باعث میشود تا کار کردن با کیک خیلی راحت تر شود.)
کیک را از قالب خارج میکنیم و دیواره ها را کمی خامه کشی میکنیم.
شکلات تلخ را با پوست گیر خرد میکنیم. کیک را در کف دست قرار میدهیم و به دیواره ها با دست دیگر شکلات خرد شده را میچسبانیم.
من خامه را دو رنگ کردم برای شکوفهای روی کیک با رنگ خوراکی که کاملا دلبخواهی است. خامه در قیف با ماسوره شکوفه ریخته و ۸ تا شکوفه با فاصله منظم میزنیم و با گیلاس تزیین میکنیم.
کیک شواورزوالد یکی از معروفترین کیک های آلمانی است که معنی آن به فارسی جنگل سیاه میباشد و مزه ای بسیار دل چسب و متفاوت از کیک های دیگر دارد.
36170cookie-checkکیک شوارزوالد( Schwarzwald cake )
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*