اکلر  Eclair


 

برای ۱۰ عدد
مواد لازم
۷۵ گرم آب
۷۵ گرم شیر
۷۵ گرم کره
۳/۴ قاشق مرباخوری شکر
نوک قاشق چایخوری نمک
۱۰۰ گرم آرد سفید
۱۵۰ گرم تخم مرغ ( ۳ عدد تخم مرغ متوسط)
پودر شکر برای روی نان ها
کرم اکلر
۱ ۱/۲ پیمانه خامه مخصوص شیرینی پزی
۳ قاشق غذاخوری پودر کرم کیک وانیلی
۱/۲ قاشق مرباخوری وانیل
مواد تزیین اکلر
کرم اکلر
اکلیل خوراکی
بلوبری
مینی کیوی
نقل خوراکی
طرز تهیه 
این شیرینی احتیاج به تمرین و حوصله و تکنیک بالا دارد. برای یاد گرفتن تکنیک این شیرینی لطفا روی تکنیک خمیر اکلر کلیک کنید تا به توضیحات لازم برسید.
قبل از درست کردن این شیرینی لطفا به دقت در مورد تکنیک آن بخوانید. ((اگر اندازه ها رعایت نشود خمیر شل یا سفت میشود.))
روی کاغذ روغنی اندازه هر اکلر را از پشت کاغذ به عرض دو نیم سانت و طول ۱۲ سانت و با فاصله ۵ سانت میکشیم. (۲۰ عدد برای یک سینی فر)
آرد را الک میکنیم.
آب، شیر، کره، نمک و شکر را با هم مخلوط میکنیم و روی حرارت قرار میدهیم تا کاملا بجوش بیایید. وقتی مطمین شدیم که شکر و نمک حل شده اند،  ظرف را از روی حرارت برمیداریم و آرد را به یکباره به آن اضافه کرده و با قاشق چوبی خوب هم میزنیم تا یکدست شود.
خمیر را روی حرارت متوسط قرار میدهیم و مرتب هم میزنیم تا خمیر جمع شده و سطح آن براق شود و روی آن رویه ببندد. حرارت مرکز خمیر باید به ۷۵ درجه سانتیگراد برسد. اگر مطمئن نیستید از حرارت سنج استفاده کنید.
بعد از پخت خمیر را از روی حرارت بر میداریم. حدود ۵ دقیقه صبر میکنیم تا حرارت مرکز آن به ۶۰ درجه سانتیگراد برسد. تخم مرغ های شکسته شده در ظرف و وزن شده را دانه دانه به مواد اضافه میکنیم و هر بار آنقدر با هم زن برقی میزنیم تا مواد کاملا یکدست و صاف شود بعد تخم مرغ بعدی را اضافه میکنیم.
فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم میکنیم.
داخل قیف یکبار مصرف ماسوره ۱۲ میلی زیگزاگ یا شکوفه ای را قرار میدهیم و مواد را در قیف ریخته و با دقت بدون کشش دست روی اندازه هایی که کشیدیم خمیر را فرم میدهیم. اگر دست را بکشید عرض خمیر کمتر از دو نیم سانت میشود و شکل اکلر بهم میریزد.
روی خمیر های فرم گرفته را پودر قند میپاشیم و در پنجره وسط فر قرار داده و یک قاشق آب سرد در کف فر میپاشیم و در فر را بلافاصله میبندیم. به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه نان ها را میپزیم. بعد از پخت چک کنید تا مطمین از ترد و خشک شدن نان ها شوید اگر احتیاج به پخت بیشتری داشت کمی بیشتر بپزید پشت نانها نباید نرم باشد.
داخل نانها کاملا پوک روی نانها کاراملی و ترد باید باشد. وقتی نانها کاملا سرد شدن از پشت یک سوراخ کوچک در آنها ایجاد میکنیم و با قیف داخل آنها را با کرم پر میکنیم.
طرز تهیه کرم اکلر
خامه، پودر کرم و وانیل را با هم مخلوط میکنیم و آنقدر با هم زن میزنیم تا خامه فرم بگیرد و خط هم زن روی آن بماند.
توی اکلرها را پر میکنیم و روی آنها را با کرم، میوه، اکلیل و نقل تزیین میکنیم.
این شیرینی های بسیار خوشمزه و شیک فرانسوی با کرم های مختلف و طعم های مختلف و تزیین های خیلی شیک سرو میشود که در نوع خودش بی نظیر میباشد.
42390cookie-checkاکلر  Eclair
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*