ایده تزیین انار شب یلدا


 

ایده تزیین انار شب یلدا

یلدا یا شب چله شب اول زمستان و شب آخر پاییز، درازترین شب سال که به عنوان یکی از شب های مقدس در ایران باستان مطرح بوده و به صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافته است.

تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانی ترین شب سال، تاریکی اهریمن بیشتر می پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا میرسید، آتش میافروختند و تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو بسر می آوردند و خوانی ویژه می گستردند. در این سفره انواع خشکبار، انار دان شده و هندوانه قرار میدهند. مهمترین ملزومات شب یلدا انار و هندوانه میباشد.

برای نیاکان ایرانی ها که به آیین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود. رنگ قرمز انار و هندوانه و سیب هم در این سفره  اشاره به همین است.

شاهنامه خوانی یکی دیگر از مراسم جدایی ناپذیر شب یلداست. مرسوم است که بزرگ خانواده در این شب تفألی به دیوان حافظ می زند و اهل ذوق و شاعری، سروده های خود را برای دیگران میخوانند.

تزیین خیلی ساده و راحت با انار انجام دادم. سر انار را با دقت بریدم بعد با قیچی یا چاقو دور آن را بشکل زیگزاگ برش زدم تا شکل بهتری پیداکند. انار را دانه کردم و حدود ۱۹۰ گرم از آن را در هر فویل پیچیدم بعد با کش، سر آن را بستم و قسمت اضافه فویل را با قیچی بریدم،  بعد سر انار را با چسب داغ به روی آن چسباندم تا شبیه انار واقعی شود. برای تزیین میز شب یلدا یا یلدا برون عروس خیلی شیک و ساده است. من توی ظرفم کمی کاج نرم گذاشتم تا ترکیب رنگ سبز و قرمز شکل زیباتری به ظرفم بدهد.

یلدای همگی مبارک. ?❤️

 

43491cookie-checkایده تزیین انار شب یلدا
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*