تکنیک بلانچ Blanching


بلانچ کردن چیست؟

در مدرسه آشپزی یادمیگیریم که هر تکنیک در آشپزی اصطلاح خودش را دارد. یکی از اصطلاحات بلانچ کردن است. و اما بلانچ چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟
بلانچ، فرو کردن سبزیجات یا میوه در آب جوشان به مدت کوتاه ( بسته به نوع آن) و سپس به آب یخ منتقل کردن است. این کار برای از بین بردن باکتری هایی که در سطح سبزیجات موجود میباشد و همچنین برای نگه داشتن رنگ و طعم بهتر آن ها است.
برای مثلا پوست کندن گوجه و میوه ها هم استفاده میشود. برای نگه داری سبزیجات در فریزر به مدت طولانی حتما تکنیک بلانچ توصیه میشود.
اگر سس سرد درست میکنید و دوست دارید سس را به مدت بیشتر از دو روز در یخچال نگه داری کنید، اگر پیاز و یا سیر و سبزیجات تازه در آن استفاده میکنید باید آنها را بلانچ کنید تا از فاسد شدن سریع سس تان جلوگیری کنید. با اینکار باکتری های موجود در آن را از بین برده و زمان فاسد شدن را به عقب می اندازید.

برای بلانچ کردن سبزیجات کمی نمک به آب در حال جوش اضافه میکنیم و سپس سبزیجات شسته و خرد شده مورد نظر را در آن ریخته و بسته به سفتی سبزیجات از ۲ تا ۵ دقیقه میجوشانیم و سپس از آب جوش به آب یخ منتقل میکنیم.

آب یخ باعث متوقف شدن ادامه پخت و نگه داشتن تردی، رنگ و طعم سبزیجات میشود. در سبزیجاتی مثل کلم بروکلی که امکان وجود حشرات ریز در آن است، تنها راه مطمئن از بین بردن آنها بلانچ کردن می باشد.

44251cookie-checkتکنیک بلانچ Blanching
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*