نان چاپاتی ( نان بدون مخمر و سبوس دار هندی)


  

برای ۸ عدد

مواد لازم
۱۷۵ گرم آرد گندم سبوس دار
۱۷۵ گرم آرد سفید گندم
۱ قاشق مرباخوری نمک
۲ ۱/۲ پیمانه آب ولرم

طرز تهیه
آرد ها و نمک را با هم مخلوط کرده و آب را کم کم به آن اضافه میکنیم و ورز میدهیم. بخاطر متفاوت بودن کیفیت آردها ممکن است به مقدار آب بیشتری احتیاج باشد. خمیر را خوب ورز میدهیم. ( با دستگاه خمیر زن حدود ۱۰ دقیقه و با دست حدود ۲۰ دقیقه ) خمیر باید کاملا لطیف باشد. اگر که کنترل کیفیت خمیر برایتان سخت است بهتر است خمیر را کمی چسبناک بردارید. روی خمیر را به مدت نیم ساعت با دستمال مرطوب میپوشانیم تا کمی استراحت کند.
خمیر را به ۸ چانه مساوی تقسیم کرده ( طرز چانه کردن خمیر روی کلمه کلیدی کلیک کنید.)و روی میز کار کمی آرد پاشیده و چانه ها با وردنه دانه دانه به قطر ۲ تا ۳ میلی باز میکنیم.
تابه را روی حرارت متوسط قرار میدهیم و با یک برس سطح آن را خیلی کم چرب میکنیم. اجازه میدهیم تا تابه کاملا داغ شود سپس حرارت را به متوسط رو به بالا تغییر میدهیم.
نانها را در تابه دانه دانه میپزیم، به این صورت که نان را در تابه میگذاریم و اجازه میدهیم کمی پخته شود بعد نان را برمیگردانیم شروع میکند به حباب زدن، با دم قاشق به لبه های نان میزنیم و کمک میکنیم تا نان حباب های درشت بزند. و به همین صورت چند بار بر میگردانیم وقتی که نیم پخت شد، نان را روی شعله مستقیم میندازیم تا کاملا پف کند و دولایه شود و پختش کامل شود.
هندی ها قبل از خارج کردن نان از تابه با برس روغن زیتون یا کره آب شده به هر دو طرف نان میمالند که من نمیپسندم. به نظر من نان خمیر و سنگین میشود. چون در این نان مخمر بکار نمیرود اگر خوب نازک پهن نشود و روغن مالی شود خیلی سنگین و بد میشود.
داغ بودن به اندازه کافی نه زیاد و نه کم، باز کردن خمیر و کیفیت آرد خیلی در کیفیت این نان تاثیر دارد.

45291cookie-checkنان چاپاتی ( نان بدون مخمر و سبوس دار هندی)
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*