میرزاقاسمی


 
براى ٢ تا ٣ نفر

مواد لازم
١ كيلو بادنجان قلمى
۳۵۰ گرم گوجه رسيده
۵ حبه سير خرد شده
٢ قاشق غذاخورى رب گوجه
٢ قاشق غذاخورى روغن زيتون
٣ عدد تخم مرغ
نمك و فلفل به مقدار لازم

مواد لازم تزيين در صورت تمایل 
به تعداد افراد يك عدد تخم مرغ
تره و برگ اگزاليس و نان برنج

طرز تهيه
بادنجان ها را با چاقو شيار ميدهيم ولى نصف نميكنيم. روى گريل يا داخل فر كاملا كباب ميكنيم در حدى كه مغز پخت بشوند و پوستشان كاملا خشك شود.
بادنجان ها در ظرف ميچينيم و روى ظرف را به مدت ١٠ دقيقه فويل ميكشيم تا كاملا عرق كنند. اينكار باعث ميشود كه پوست براحتى از گوشت بادنجان ها جدا شود.
پوست بادنجان ها را كنده و با چاقو سرشان را جدا ميكنيم و ساطورى ميكنيم و به يك تابه نچسب منتقل ميكنيم.
روى گوجه ها را با آب جوش ميپوشانيم و بعد از دو دقیقه از آب خارج كرده و پوستشان را كنده و خرد ميكنيم و به بادنجان ها اضافه ميكنيم.
سير، نمك، فلفل و رب گوجه را هم به بقيه مواد مى افزاييم و روى حرارت متوسط با در بسته قرار ميدهيم.
مواد كاملا با هم بايد پخته شوند ولى ته نگيرد. من براى اينكه كاملا سالم و رژيمى باشد روغن اضافه نميكنم، براى همين مرتب هم ميزنم و با در بسته و روى حرارت كم با صبر و حوصله درست ميكنم.
وقتى آب آن كاملا بخار شد، تمام مواد را به يك گوشه تابه منتقل ميكنيم و با دو قاشق غذاخورى روغن زيتون تخم مرغ ها را سرخ ميكنيم و هم ميزنيم وقتى كاملا بسته شد با بقيه مواد مخلوط ميكنيم.
نمك و فلفل ميرزا قاسمى خيلى مهم است براى همين چند بار مزه ميكنيم تا مزه ايده آل را بدست بياوريم.

من در مدل اول روى نان برنج سرو كردم و با تخم مرغ نيمرو، برگ اگزاليس و تره تزيين كردم. نان برنج چون گلوتن فرى هست براى دوستانى كه آلرژى به گلوتن دارند انتخاب خوبى ميباشد.

مدل دوم هم به شکل کلاسیک با نان و سبزی و ترشی گوجه سرو کردم. ( برای دیدن دستورالعمل ترشی گوجه روی کلمه کلیدی کلیک کنید.)

تاریخچه میرزا قاسمی
میرزا قاسمی توسط محمد قاسم خان که در زمان ناصرالدین شاه قاجار والی حاکم رشت بود ابداع شده و توسط وی گسترش یافت و به نام او نیز نام گذاری شد.
“میرزا قاسمی” یکی از پر طرفدارترین غذاهای گیلان و مازندران میباشد که در سراسر ایران این غذا محبوبیت خاصی دارد و به عنوان پیش خوراك بيشتر سرو می شود.

46490cookie-checkمیرزاقاسمی
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*