ترشی انبه هندی


مواد لازم

۱ عدد انبه درشت سفت تقریبا نرسیده  مکعبی خرد شده
۵۰۰ گرم بادمجان قلمی
۳ عدد چیلی تند خرد شده
۲ سانت زنجبیل تازه و ریز خرد شده
۱ تا ۲ عدد موسیر تازه یا یک بوته کوچک سیر تازه خرد شده
۲۵۰ گرم تمرهندی
۱ پیمانه سرکه سیب
۳ پیمانه آب جوش
۱ قاشق غذاخوری تخم شنبلیله
۱ قاشق غذاخوری سیاه دانه
نمک

طرز تهیه
بادمجان های درسته را با چاقو چند شکاف میزنیم روی منقل خوب گریل میکنیم، بعد توی ظرف گود قرار میدهیم و روی آن را با فویل حدود ۵ دقیقه میپوشانیم تا کمی عرق کنند، بعد پوستشان را به راحتی میکنیم. سپس بادمجان ها حدود ۱ سانت خرد میکنیم.
تخم گشنیز و سیاه دانه کمی تفت میدهیم سپس در هاون کمی میکوبیم.
تمر هندی را تکه تکه کرده با ۳ پیمانه آب جوش مخلوط میکنیم و حدود نیم ساعت صبر میکنیم تا کمی نرم شود. بعد با دست خوب چنگ میزنیم تا هسته و پوسته تمر هندی از هم جدا شود. بعد در صافی میریزیم و با فشار دست یا قاشق خوب از صافی رد میکنیم. یک مایع به غلظت ماست بدست می آید.
سس تمر هندی را بهمراه یک پیمانه سرکه روی حرارت قرار میدهیم تا چند دقیقه ای بجوشد تا مطمئن شوید هیچ گونه باکتری در آن وجود ندارد. سیر خرده شده، بادمجان، زنجبیل خرد شده را اضافه میکنیم بهمراه ادویه و چیلی و نمک و حدود ۲ دقیقه روی حرارت میجوشانیم.
در آخر انبه را اضافه میکنیم و اجازه میدهیم ترشی خنک شود سپس در شیشه در دار که با آب جوش ضدعفونی شده میریزیم و در آن را خوب میبندیم. ترشی در حرارت محیط بعد از ۱۵ روز آماده خوردن میباشد. بعد از رسیدن ترشی آن را به یخچال منتقل میکنیم. من تمام ترشی هایم را در شیشه هایی که واشر لاستیکی دارند میریزم تا هیچ گونه هوایی وارد آن نشود.

بچه های دهه شستی که در خوزستان زندگی کردند شاید یادشون باشه که در زمان جنگ یک ترشی به اسم انبه هندی ترند شده بود که معمولا با ماهی میخورند و خیلی خیلی خوشمزه بود بعد از یک مدت این ترشی نایاب شد و اون زمان انبه در ایران نبود. خانومهای خوزستانی با بادمجان یک ترشی درست کردند که خیلی شبیه آن ترشی انبه بود.
من اون ترشی انبه اصلی را خیلی دوست داشتم. به یاد گذشته ها این ترشی را درست کردم که طعمش یادآوره همونه.

46710cookie-checkترشی انبه هندی
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*