نان چرخ آسیاب با تخم آفتابگردان Møllehjul


   
برای ۱۶ عدد

مواد لازم
۱۲ گرم پودر مایه خمیر یا ۵۰ گرم مایه خمیر تازه
۱ ۱/۲ پیمانه آب ولرم
۱ قاشق غذاخوری شکر
۱ قاشق مرباخوری نمک
۱/۲ پیمانه ماست یونانی با ۱۰٪ چربی
۱/۲ پیمانه مغز تخم آفتابگردان
۲ ۱/۲ پیمانه آرد اسپلت یا آرد گراهام یا آرد سبوس دار مثل آرد نان سنگگک
۱ ۱/۲ پیمانه آرد سفید گندم

مواد رومال
۱ عدد زرده تخم مرغ
۱ قاشق غذاخوری آب
مغز تخم آفتابگردان

طرز تهیه
این خمیر به سه نوبت استراحت نیاز دارد.
مایه خمیر را با آب ولرم مخلوط میکنیم و اجازه میدهیم تا عمل بیاد.( حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه)
نمک و شکر، مغز تخم آفتابگردان، ماست و آرد اسپلت را اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم، وقتی خوب مخلوط شد ۳۰ دقیقه به مواد مخلوط شده استراحت میدهیم.
( من از آرد اسپلت استفاده کردم بخاطر طعم آجیلی و فیبر و پروتیین بیشتری که دارد کیفیت نان بهتر و خوشمزه تر میشود. شما اگر در دسترس ندارید از آرد گراهام و یا آرد سبوس دار مثل آرد نان سنگگک استفاده کنید.)
حجم خمیر دوبرابر میشود به تصاویر بالا دقت کنید. آرد سفید را کم کم اضافه میکنیم و در حین اضافه کردن خمیر را ورز میدهیم. من با ماشین خمیر زنی خمیر را ورز میدهم، وقتی خمیر کاملا لطیف و کمی چسبناک بود مقدار آرد ریختن کافی میباشد. کیفیت آردها با هم فرق دارد پس ممکن است کمی بیشتر یا کمتر به آرد سفید نیاز باشد.
خمیر را با دور متوسط ۵ دقیقه میزنیم سپس ۱ دقیقه با دور سریع مجددا ۵ دقیقه دور متوسط و ۱ دقیقه دور سریع خمیر کاملا سطحش براق میشود. ( جمعا ۱۲ دقیقه)
اگر خمیر زن ندارید با دست حدود ۲۰ دقیقه ورز دهید و با بلند کردن و ضربه زدن روی میز کمک به منسجم کردن بیشتر خمیر کنید.
روی خمیر را با حوله تمیز میپوشانیم و به مدت ۴۵ دقیقه به آن استراحت میدهیم. حجم خمیر باید دوبرابر شود.
در صورت داشتن سنگ پیتزا، روی سینی سنگ پیتزا کاغذ روغنی پهن میکنیم و در صورت نداشتن در سینی فر کاغذ روغنی پهن میکنیم.
سطح کار را آرد سفید میپاشیم و خمیر را روی آن بر میگردانیم. خمیر کمی ورز میدهیم و وزن میکنیم و بعد به ۱۶ قسمت مساوی وزن کرده و تقسیم و چانه میکنیم. ( وزن کردن خمیر خیلی مهم است چون اگر چانه ها مساوی نباشند شکل زیبایی نخواهد داشت.) طرز چانه کردن خمیر ( روی کلمه کلیدی کلیک کنید.)
چانه ها را به شکل دایره و کنار هم شکل چرخ آسیاب میچینیم. ( به تصاویر بالا دقت کنید.)
روی چانه ها را میپوشانیم و اجازه میدهیم ۴۵ دقیقه استراحت کنند و حجمشان دوبرابرشود.
اگر سنگ پیتزا دارید که سنگ را در پنجره وسط قرار میدهیم و فر را با درجه معمولی (یعنی بالا و پایین همزمان باید روشن شود) با حرارت ۲۲۰ درجه سانتیگراد و یا فر با باد داغ ( یعنی درجه پایین همراه با باد داغ روشن شود در بالا عکس مورد نظر را نگاه کنید.) با حرارت ۲۰۰ سانتیگراد، من معمولا با باد داغ را انتخاب میکنم. فر را خوب گرم میکنیم.
زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط میکنیم و با چنگال میزنیم تا یکدست شود. روی چانه های چیده شده را با برس رومال میزنیم و مغز تخم آفتابگردان میریزیم.
نان ها را به مدت ۲۰ دقیقه طبخ میکنیم. اگر سنگ پیتزا ندارید که در سینی فر نان ها را بپزید. سنگ پیتزا باعث ترد شدن و لذیذ تر شدن آنها میشود.

توی این نان هیج گونه کره یا روغنی استفاده نکردم چون از ماست یونانی پر چرب که یک نوع ماست شبیه ماست کیسه ای سفت است استفاده کردم و بخاطر آرد سبوس جزو نان های سالم و رژیمی میباشد.
این نان خیلی خوشمزه دانمارکی معمولا کنار غذا سرو میشود بافت خیلی نرم و لایه روی آن خیلی ترد میباشد. دانمارکی ها این نان را ولرم و روی آن کره سرد میمالند و کنار غذا مثل سوپ سرو میکنند. اسم آن به دانمارکی Møllehjul به معنی چرخ آسیاب بخاطر شکل آن میگویند.
در بوفه غذا برای مهمونی و جشن ها چون شکل زیبایی دارد خیلی استفاده میشود.

47900cookie-checkنان چرخ آسیاب با تخم آفتابگردان Møllehjul
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*