تکنیک درست کردن ماهی سمن (Salmon)


ماهی Salmon که در کشورهای اسکاندیناوی به Laks معروفه و در ایران سالمون هم بهش میگویند یکی از ماهی پر چرب و لذیذ است که بعضی ها بوی این ماهی را نمیپسندند.

این ماهی اگر درست طبخ بشود یکی از بهترین ماهی ها از لحاظ طعم است و راحت بوی تند آن را هم میشود گرفت.

ماهی سمن برای دودی کردن هم یکی از بهترین ماهی هاست.

این ماهی برای سرخ کردن نه احتیاجی به پاک کردن فلس دارد و نه به پوست کندن. چون باعث میشود در هنگام سرخ شدن چربی در زیر پوست باقی بماند و کم کم در هنگام سرخ شدن طعم بیشتری به ماهی شما بدهد.

اگر درسته این ماهی را میخرید، ماهی را فیله کنید. نخست سر ماهی را ببرید، سپس از سمت دم به بالا از روی ستون فقرات سر تا سر به یکباره فیله کنید و برگردونید این دفعه از زیر ستون فقرات به یکباره فیله کنید.

ستون فقرات درسته بیرون می آید. بعد با انگشت روی فیله ها را لمس کرده اگر احیانا تیغی باقی مانده بود با پنست بیرون میکشیم.

بعد برش به اندازه دو یا سه انگشت میزنیم.

برای مرینت کردن پوست لیمو ترش را روی فیله ها رنده کرده، سپس آبلیموی تازه را روی آن میریزیم. نمک و فلفل زده و شوید خشک روی آن میریزیم. در آخر روغن زیتون ریخته و با زیر رو کردن مواد مرینت را به هر دو طرف فیله ها میمالیم.

در ظرف در بسته و به مدت یک ساعت در یخچال نگهداری میکنیم. ( دقت کنید که بیشتر از یکساعت نشود چون گوشت ماهی خیلی لطیف است و اگر زیاد در مرینت بماند هنگام سرخ شدن از هم میپاشد.)

نکته مهم: ماهی را از یخچال خارج میکنیم حدود ۱۵ دقیقه صبر میکنیم تا به حرارت محیط برسد، بعد سرخ میکنیم. اگر ماهی را سرد سرخ کنید بجای اینکه سرخ شود شروع میکند به آب پس دادن و پخته میشود.

برای سرخ کردن یا از مارگارین مایع و یا از ترکیب کره با روغن مایع استفاده کنید. وقتی تابه گرم شد فیله ها را از سمت پوست روی حرارت متوسط رو به بالا سرخ میکنیم و وقتی یک سمت کامل سرخ شد بر میگردانیم و طرف دیگر را سرخ کرده و در آخر کناره های فیله ها را سرخ میکنیم.

این ماهی هم در کنار سبزی پلو ایرانی و هم در کنار پاستای تازه با سس هلندی و سبزیجات گریل شده و یا بلانچ شده میتوان سرو کرد.

56840cookie-checkتکنیک درست کردن ماهی سمن (Salmon)
نوشته‌ ويدا

ويدا

دیدگاه خود را ارسال کنید

*